Saat, hem kadınlar hem de erkekler tarafından en çok kullanılan aksesuardır. Çeşit çeşit ve renk renk saatler 7’den 70’e herkes tarafından tercih edilmektedir. Kol saati, masa saati, duvar saati, cep saati derken çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ve herkesin cebinde bir cep telefonunun olması saat kullanma alışkanlığımızı olumsuz olarak etkilememiştir. Bu da gösteriyor ki ne olursa olsun saatten vazgeçemiyoruz.

Saat, özellikle de kol saati en çok erkekler tarafından tercih edilmektedir. Erkeğin şıklığında saatin tamamlayıcı bir unsur olduğu düşünülmektedir. Erkekler genel olarak giyim tarzlarına uygun model ve renkte saatler tercih ederken, kadınlar daha çok mücevher tarzında kayışı olan ve şık gösterecek saatleri tercih etmektedirler.

Saat deyince aklımıza sadece kol saati gelmemelidir. Evlerimizde neredeyse her odada kullandığımız duvar saatleri ve çalar saatler de hayatımızın önemli bir parçasıdır. Saatler, bir bakıma insanların yol göstericisidirler. Nasıl ki geçmiş çağlarda insanlar güneş saati, kum saati kullanarak ve geliştirerek zamanı ölçmeye çalıştılarsa, bizler de şimdi de saatlerden yararlanıyoruz. Bu yüzden hangi teknoloji gelirse gelsin, insanların büyük bir çoğunluğu kollarında, evlerinde, masalarında veya duvarlarında saat görmek isteyeceklerdir.

Saat çeşitlerinden ve öneminden bahsetmişken, özellikle çalışan kesimin ve belki de öğrencilerin hayatında önemli bir yeri olan çalar saatten bahsetmemek olmaz. Belki kol saati ve duvar saatinin aksine, evlerimizde artık çalar saat bulunduramıyoruz. Bu rol artık cep telefonlarına ve akıllı telefonlara verilmiş durumda. Ancak yine de nostalji yaşamak isteyenler için çalar saatler de farklı ve eğlenceli versiyonları ile hala satıştadır.

Eskiden evlerin duvarlarında yerini alan guguklu saatler özellikle çocukların gözdesiydi. Ne yazık ki teknolojiye kurban giden nostaljik guguklu saatler artık üretilmiyor. Birkaç neslin, her saat başı duvardaki saatten kuşun çıkmasını beklemesi aslında o kadar da uzak bir tarih sayılmaz.

Dekorasyona önem veren veya nostaljik eşyalara meraklı kişiler halan duvar saatlerini kullanmaktadırlar. Nasıl ki bir saat kıyafetin tamamlayıcısı ise, şık bir duvar saati de mutlaka evinizin salonunun veya oturma odasının tamamlayıcısı olacaktır. Saatsiz bir ev veya kişi kendisi eksik hissedecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir