Dizüstü bilgisayar almak düşündüğünüz kadar zor bir süreç değil, ancak ihtiyaçlarınızı doğru belirlemelisiniz. Kendinize en uygun dizüstü bilgisayarı seçmek için bu adımları izleyin.

İlk karşılaşacağınız sorulardan biri “Mac mi PC mi?” şeklinde olacaktır. Ben her iki platformu da kullanıyorum. Fakat ne yalan söyleyeyim, son zamanlarda Mac bilgisayarlar daha bir kendine yakın hissettiriyor. Windows tabanlı dizüstü PC’lerin daha uygun fiyatlı olduğunu da ekleyeyim.

Laptop 2

Ne için istediğinize karar verin

Bilgisayar alırken kendinize o bilgisayarla ne yapacağınızı sormalısınız. Eğer sık yolculuk yapıyorsanız büyük bir dizüstü bilgisayar almamalısınız. Evde kullanmak için masaüstü bilgisayarınızın yerine bir bilgisayar alacaksanız, ne kadar sevimli görünürse görünsün küçük ekranlı bir dizüstü almamalısınız.

Eğer dizüstü bilgisayarlarınızı genellikle dışarıda kullanıyorsanız kolay taşınabilen dizüstü bilgisayarlara (Ultrabook) yönelmelisiniz, ancak bunların fiyatlarının yüksek olduğunu göz önünde bulundurmak gerek. Oyun oynayacak veya film izleyecekseniz 17 inç ekrana sahip bilgisayarlar iyi seçenekler olarak karşımıza çıkıyor. GeForce veya AMD Radeon HD gibi ortalama bir ekran kartına sahip olmasına da özen gösterin.

PC mi almalı, Mac mi?

Eğer fiyat ve alışık olduğunuz işletim sistemine sahip olmak gibi kriterleriniz varsa Windows işletim sistemi bir dizüstü bilgisayar size hitap edebilir. Windows’lu bilgisayarlar  hızlı, güvenilir ve kullanımı kolay. Ayrıca onunla her türlü yazılımı da kullanabilirsiniz.

Biraz daha havalı bir donanım ve işletim sistemi için doğru adres Apple. Becerikli ve kullanımı kolay. Bir diğer nokta ise Mac işletim sistemi, sadece Apple markalı dizüstü bilgisayarlarda çalışması. Mac bilgisayarlar kesinlikle kaliteden ödün vermiyor ve bu sebepten diğer taşınabilir PC’lere göre daha yüksek fiyata sahipler.

Büyük olan her zaman daha iyi değildir

Teknoloji geliştikçe programlar, müzikler ve HD videolar için gerekli olan saklama alanı ihtiyacı da arttı. Düşük özelliklere sahip bir dizüstü bilgisayar 250 GB’lık sabit diskle geliyor geneşlikle. Bu size küçük görünebilir. Peki, gerçekten bundan fazlasına ihtiyacınız var mı?

Dışarıdan bağlanan harici disklerin fiyatları epeyce düştü. Kolaylıkla bir tanesini alıp fotoğraf ve belgelerinizi yanınızda taşıyabilir, paradan da tasarruf edebilirsiniz. Şahsen ben öyle yaptım.

Kullanmayacağınız özelliğe para vermeyin

Sadece internette geziniyor, yazı yazıyor ve ara sıra film izliyorsanız giriş seviyesindeki bir bilgisayar ihtiyacınızı karşılar. Almanız gereken dizüstü bilgisayarda en az Intel Core i3 veya AMD Phenom II üç çekirdekli işlemci ve en az 4 GB RAM olmalı.

Daha fazla performans için sadece birkaç seçeneğiniz var: Intel Core i5 veya i7 işlemciler. İyi bir grafik kartı, 1080p HD filmleri izlemeniz için iyi olur. Ayrıca oyun oynuyorsanız, oyunların ihtiyacını karşılayan bir grafik kartına sahip olmanız şart.

Ne kadar pil ömrüne ihtiyacınız var?

Şarj ömrü uzun olan bir dizüstü bilgisayara sıklıkla seyahat ediyorsanız çok fazla para ödemeniz gerekir. Bazı dizüstü bilgisayarlar -altı ve dokuz hücreli pilleri sayesinde- şarj ömrünü sekiz saat ve üzerine kadar çıkarabiliyor, ancak bu fiyata da yansıyor. Eğer hafif bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız 2 kilogramın altındaki bilgisayarlar kolay taşınır bilgisayar olarak nitelendirilebilir.

Onların dezavantajı ise düşük fiyatlıların şarj ömrünün kısa olması veya uzun şarj ömrü olanların yüksek fiyatlarla satılması. Eğer dizüstü bilgisayarınızı genellikle evde kullanıyorsanız tasarruf etmek için farklı seçeneklere yönelin.

Bilgisayarınızı yeni teknolojilerle donatın

Basit donanımların ötesinde karar vermeniz gereken birçok özellik var. En güncel olanı USB 3.0 standardı. Bütün dizüstü bilgisayarlar hafıza kartı ve fare gibi aygıtların bağlanacağı USB girişleriyle müşteriye ulaşıyor; ancak USB 3.0, taşınabilir disk gibi kaynaklardan USB 2.0’a göre 10 kata kadar hızlı veri aktarımı sağlıyor. Önümüzdeki yıllarda çıkacak uyumlu ürünlerle memnuniyetiniz daha da artacak.

Bilgisayarınıza yapabileceğiniz en önemli geliştirmelerden biri de katı hâl sürücüsü (SSD) takmak. Sabit hâl sürücüleri daha hızlı, daha hafif ve daha az pil tüketiyor. Eğer yeterli bütçeniz varsa SSD’ye sahip bir bilgisayar almalısınız.

Esgom teknoloji karapürçek


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir