ilgisayarınızın grafik performansını etkileyen en önemli bileşen ekran kartıdır.Piyasada çeşitli sınıflarda ve tasarımlarda onlarca farklı ekran kartı bulunuyor.

Bu ekran kartları arsından hangisini alacağınızı seçmek gerçekten zor. Buna karar vermek için bugüne kadar yayınladığımız ekran kartı testlerini ve ekran kartı satın alma rehberlerine başvurabilirsiniz.

Ekran kartınızı kendiniz monte edebilirsiniz

Montaj Vakti Geldi

Hangi ekran kartını alacağınıza karar verip zor kısmı atlattıktan sonra, işin kolay kısmı olan montaja geçebilirsiniz.

Ekran kartı takmak için bilgisayar tamircinize fazladan para vermenize ya da kasanızı bir tanıdığınıza götürmenize gerek yok. Sizler için hazırladığımız rehber ile yeni aldığınız ekran kartını kolaylıkla bilgisayarınıza monte edeceksiniz.

Eskisini Çıkarmak

İlk aşama olarak eski ekran kartınızı çıkarmakla başlayalım.

Çoğu anakartta ekran kartının takıldığı slotların uç kısmında küçük bir mandalbulunur. Bu mandal ekran kartının slottan çıkmasını engeller.

Ekran kartını çıkarırken bu mandala tek parmağınızla bastırın. Bundan sonra kartı üst kısmından tutarak kendinize doğru yavaşça çekip kartı yerinden çıkarın.

PCI-Express Slotu

Günümüzde birçok ekran kartı PCI-Express x16 slotuna takılıyor. Bu slotları tanımak epey kolay.

PCI-Express x16 slotları etrafındaki slotlardan daha uzundur ve renkleri farklıdır.

Uzun ve yüksek beyaz renkli slotlar eski AGP kartlar için kullanılır. Kısa boyluslotlara ise ses kartı ya da buna benzer cihazlar takılır.

Yenisini Takıyoruz

Şimdi sıra geldi yeni ekran kartınızı takmaya. Ekran kartını ters takma gibi bir olasılığınız olmadığından endişelenmenize gerek yok.

Uygun gördüğünüz PCI-Express slotuna, ekran kartının alt kısmında yer alan altın renkli bağlantı kısmını denk getirmelisiniz.

Bu bağlantı kısmı bir küçük, bir de büyük bölümden oluşuyor. Bunları PCI-Express slotuna tam denk getirmelisiniz. Bundan sonra hafifçe ittirerek kartı slota yerleştirin.

Görüntü çıkışlarının da kasanın arka tarafındaki açıklıklara denk gelmesini sağlayın. Daha sonra üst kısımdaki çıkıntıyı kasaya vidalayın. Bazı kasalarda vida yerine mandallar bulunuyor.

Güç Bağlantıları

Ekran kartını slota taktıktan sonra güç bağlantısını yapmalısınız.

Kartların arka kısmında 6 ya da 8 delikli güç bağlantıları yer alır. Güç kaynağındaki uygun PCI güç bağlantılarını buraya takmalısınız.

Bu delikler bazı kartlarda iki adet 8-pin halinde ya da sadece bir adet 6-pinşeklinde de olabilir. Hatta bazı kartlarda bu bağlantı bulunmaz. Sizin yapmanız gereken tüm bu girişlere bağlantı yapmak.

Görüntü Çıkışları

Güç bağlantısını da yaptıktan sonra son adım olarak görüntü bağlantısınıyapmalısınız.

Bunun için genelde DVI ve D-Sub çıkışları kullanılır. Dijital bir arayüz olan DVIgenelde beyaz renkli ve büyük, D-Sub ise genelde mavi renk ve daha küçüktür.

Monitörünüzde DVI girişi yoksa, bunun kablosunun ucuna bir çevirici takarak DVI bağlantısı yapabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir