Ekran kartlarında gb değeri ne kadar önemli ? 2 Gb veya 4 Gb belleklere sahip ekran kartları arasındaki farklar nedir ? Ekran kartı hakkında kafanıza takılan soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

Grafik kartları ( ekran kartları) grafik gösterimi ve grafik hesaplamaları yapmak için tasarlanmış çok güçlü donanım parçalarıdır. Ekran kartlarının yüksek performans sunabilmesi için güçlü bir belleğe sahip olmaları gerekir.

Ekran kartları neden belleğe ihtiyaç duyar ?

Piyasada 2 GB , 4 GB gibi birçok değerleri var. Bu değerler neden önemli peki ? Ekran kartı GPU (graphic processing unit) saniyede birçok hesaplama yapar. Oyun oynarken, internette gezinirken, film izlerken kısacası cihazınızda yaptığınız bütün işlemlerde, bu işlemleri hesaplamak ve saklamak için bellek hafızası gerekir. Dahili ekran kartları bu işlemleri yapmak için özel bir hafızaya sahip değildir bu yüzden daha yüksek ram’e ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple dahili ekran kartlarının performası, harici ekran kartlarına göre daha düşüktür.

Sponsorlu Bağlantılar

Harici ekran kartları yüksek performans gerektiren işlemleri yapabilmek için GPUhafızasına sahiptir. İşlemler sırasında kendi hafızasını kullanarak yüksek bir performans sunmaktadır.

Yüksek GB sahip ekran kartları daha fazla ayrıntıyı , yüksek ekran çözünürlüğü ve yüksek kaliteli görünüm sunar fakat GPU performansını yüksetmez. GB değeri daha fazla ayrıntı görmenizi sağlar. Bir grafik kartının performansı soğutma teknolojisi, çekirdek sayısı, frekansı gibi etkenlere de bağlıdır. Tüm bu değerler bir araya geldiği zaman kaliteli bir ekran kartına sahip olursunuz.

Konuyu biraz daha basit bir dille anlatmak gerekirse;

2 GB ekran kartı – iki yönlü bir yol ise,

4 GB ekran kartı – iki şeritli bir otoyoldur..

Bellek hafızası ne kadar yüksek olursa verileriniz o kadar hızlı işlenir.  Çoklu monitör ile çalışıyorsanız, oyununuzun daha yüksek bir çözünürlükte çalışması gerekir, bu da daha fazla bellek gereksinimi anlamına gelir. (Daha yüksek çözünürlük -> Daha fazla piksel bilgisi -> Daha fazla bellek gerekli)

Konu hakkında sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir