erhaba ozengen takipçileri. Bugün, android cihazlarda yaşanan şebeke sorunları çözümlerini sunmaya çalışacağız. Telefonda şebeke yok ne yapmalıyım ? Şebeke sorunu nasıl giderilir ? gibi sorunların çözümü için resimli anlatımımızı takip edebilirsiniz.

Ülkemizde en çok kullanılan android cihazlar; Samsung, LG, General mobile, Huawei, Xioami vb. markalara sahip olabilir. Bu markalar arasında menülerde ufak değişiklikler olabiliyor fakat genel olarak şebeke probleminin çözümleri neredeyse aynı. 2G, 3G, 4.5 G gibi bağlantı türlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte bazı lokasyonlarda ufak çekim problemleri ortaya çıkabiliyor.

Bağlı bulunduğunuz baz istasyonu noktalarına göre bazı noktalarda 3G çok iyi çekim kalitesi sunarken, bazı noktalarda da 4.5G bağlantısı ile daha iyi bir çekim kalitesi olabilir. Bu durumda ağ ayarlarımızı yapılandırarak şebeke sorunlarını çözebiliriz.

Şebeke sorunları nasıl giderilir ?

Telefon marka modele göre ufak menü değişiklikleri olabilir.

 

Cihazımızın ayarlar menüsüne girerek “Mobil şebekeler” menüsüne giriş yapıyoruz.

Mobil sebekeler

Ağ modu” seçeneğine giriş yapıyoruz.

Android ag modu

Ağ modunuzu; Yalnızca WCDMA veya Yalnızca GSM seçerek şebekenizi tekrar kontrol edebilirsiniz.

Otomatik GSM/WCDMA/LTE‘yi seçerseniz, bulunduğunuz yerin 3G veya 4G-kapsama alanında bulunup bulunmamasına bağlı olarak, telefonunuz otomatik olarak bu üç şebeke türü arasında bağlantı sağlayacaktır.

Otomatik GSM/WCDMA‘yı seçerseniz, bulunduğunuz yerin 3G-kapsama alanında bulunup bulunmamasına bağlı olarak, telefon otomatik olarak bu iki şebeke türü arasında değişim yapacaktır.

Yalnızca WCDMA‘yı seçerseniz, telefon sadece 3G-kapsama alanında bulunduğu müddetçe şebekeye bağlanacaktır.

Yalnızca GSM’yi seçerseniz, daha yüksek veri hızına ulaşabilmeniz mümkün değildir.

sebeke sorunu cozumu

2G (GSM)’ye oranla 3G (UMTS) veya 4G (LTE) ile daha yüksek bir veri hızına ulaşabilmek mümkündür. İşlemlerden sonra telefonunuzu yeniden başlatarak şebekenizi test edebilirsiniz.

Tüm işlemleri yapmanıza rağmen hala şebeke sorunu ile karşılaşıyorsanız, cihazınızda donanımsal bir arıza olabilir. Bu durumda cihazınızı servise götürmeniz gerekebilir fakat bu en son ihtimaldir.

Bazı cihazlarda ağ ayarlarınızı sıfırlamakta faydalı olabilir. Bunun haricindeki sorunlar ve sorularınız için yorum gönderebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir